Премиерният спектакъл „Дните на нашия живот“ ще бъде представен на сцената на бар-вариете „Нюанси“ в Троян на 9 и 10 октомври, съобщи Боряна Драгневска от театрално студио „Нюанси“.
„Дните на нашия живот“ е поетичен спектакъл по стихове на Христо Фотев, Петя Дубарова и Борис Христов. Освен поезия, спектакълът включва движение и художествено осветление, които потапят зрителите в морска, поетична атмосфера, разказа тя.
Днес е последният ден на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Събитието се провежда във форум „Джон Атанасов“ в „София Тех Парк“.
И в трите дни на изложението посетителите имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори, има срещи с художниците, присъстващи на павилионите.
Паралелната програмата днес започва с презентации на Радослав Механджийски и Теодора Константинова на тема „Най-дръзките произведения и акции на съвременното изкуство“ и „Изкуственият интелект в съвременното изкуство“.
Програмата продължава с „Къде е изкуството в стаята?“ – дискусия за ролята на интериорните дизайнери в пазара на съвременно изкуство с Весела Ножарова – куратор, изкуствовед и арт адвайзър.
Малко повече от година след излизането на филма му "Убийците на цветната луна", Мартин Скорсезе се завръща с документална поредица, озаглавена "Светците", и вече мисли за следващия си проект, предаде Асошиейтед прес.
Скорсезе разказва, че като дете, израснало в Малката Италия в Ню Йорк, се е вглеждал във фигурите, които е виждал около старата катедрала "Свети Патрик" и си е задавал въпросите: Кои са тези хора? Какво е светец? Светците били ли са хора?
Режисьорът от десетилетия обмисля проект, посветен на светците. Сега той най-накрая го реализира в "Мартин Скорсезе представя: Светците" - поредица от осем части, която дебютира в неделя по Фокс Нейшън, стрийминг услугата на Фокс Нюз.
Всеки от едночасовите епизоди, написани от Кент Джоунс и режисирани от Мати Лешем и Елизабет Чомко, разказват за един светец: Жана д`Арк, Франциск от Асизи, Йоан Кръстител, Том
Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.
Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.
Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фест
Вежди Рашидов бе удостоен с наградата „Следовник на народните будители“ на Съюза на народните читалища на церемония в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, съобщават от екипа на именития художник.
Отличието Вежди Рашидов получи за изключителния си принос към българската духовност. Наградата му връчи директорката на библиотеката доц. Красимира Александрова.
„Чувствам се горд и развълнуван от високото признание. За мен е чест да бъда удостоен с тази толкова авторитетна награда, с нея се чувствам достоен гражданин на България. Получавам я на един свят празник в това свято място - Народната библиотека”, каза Вежди Рашидов.
Вежди Рашидов е роден на 14 декември 1951 г. в Димитровград. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 г. и Художествената академия, специалност „Скулптура” при проф. Д.
Сандански ще бъде домакин на събитие, посветено на изобразителното изкуство, музиката и словото. Това каза Албена Бугаринова от пресцентъра на Общинската администрация.
Проявата, която ще продължи пет дни, протича под надслова "Есенни вечери на изкуствата 2024".
Есенните вечери ще бъдат открити на 16 октомври в читалищна библиотека "Петър Караангов", поясниха от общината.
В началото на събитието е предвидено представяне на детската поредица на доктор Надежда Савова-Григорова "Приключенията на НадЕжко, таралежът хлебар без граници".
Детската поредица е избрана за акцент в проявата, защото съдържа полезни и поучителни истории, които целят възпитаването на добродетели в децата, добавиха от пресцентъра на Община Сандански.
Интересен факт е, че в постановката ще вземат участие ученици в 11 клас от специалност „Драматичен театър“ към Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен, посочи Драгневска.
Режисьор на спектакъла е Теодор Лука, който е основател и на театрална школа „Нюанси“.
Петото издание на Sofia DocuMental ще продължи от 28 септември до 6 октомври на ключови локации в София и онлайн в цялата страна.
Това съобщават организаторите на международния документален филмов фестивал с фокус върху човешките права.
Мотото е „Излез от балона“, а официалното откриване е на 30 септември под куполите на Ларгото.
Фестивалът ще представи 30 премиерни за България филми, носители на международни награди. Предстоят срещи с режисьорите и редица специални събития.
„В свят, в който властват безразличието и разделението, Sofia DocuMental ни кани да пристъпим отвъд зоната на комфорта и да разширим погледа си към реалността". Това подсказва и визуалната идентичност на фестивала, която ще оживее на ключови места из цяла София като Ларгото, „Дом на киното“, „Оде
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.
В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.
Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре
Иранската художничка Лалех Барзегар ще гостува с изложба в троянската галерия „Серякова къща“, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.
Изложбата, която се осъществява със съдействието на поета и писател д-р Набиола Масуми и троянската художничка Надежда Христова, ще бъде открита на 14 август.
Това е четвърта самостоятелна изложба за иранската художничка и режисьор. След като завършва кинорежисура в Soore Art and Film University в Техеран, Барзегор продължава образованието си в Академията за медийни изкуства в Кьолн (Германия) и в Художествената академия „Сейнт Мориц“ (Швейцария), разказа уредничката.
„Лалех Барзегар развива уникален художествен стил, характеризиращ се с комбинация от абстрактни форми и изразителни цветове, а художественият израз размива границите между филма и живописта“, каза Шошкова.
Барзегар е продуцент на няколко наград
От 1 до 30 септември е срокът за кандидатстване за участие в четвъртото издание на националното „Биенале на илюстрацията“, съобщават организаторите.
Форумът приема произведения в две категории – „Реализирани творби“ - външни проекти като илюстрации за книги, реклами, физически продукти, онлайн платформи и др., както и творби, които предстои да видят бял свят, и „Нереализирани творби“ - скици, рисунки, моментни инспирации, анализни илюстрации, дълги разработки и т.н.
Четвъртото издание на биеналето отново няма тема, за да даде възможност на авторите да покажат най-добрите си творби, създадени през последните две години, посочват организаторите. Допълват, че няма ограничения и по отношение на медията и изразните средства, които включват акварел, темпера, пастели, моливи, туш, колаж, дигитални техники, фотография, графика, триизме
Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.
Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.